Logo

 

 

   Stara Baška >> dojazd i lokalizacja apartamentów
   
   
  DOJAZD Z POLSKI

Stara Baška leży na wyspie Krk, w regionie Kvarner położonym nad zatoką Kvarner w zachodniej części Chorwacji (mapa). Najpopularniejsze trasy dojazdu z Polski do Starej Baški prowadzą przez Brno i Breclav/Reintal lub przez Bratysławę do Grazu i potem przez Ljubljanę i Postojną (A) lub Zagreb (B) na wyspę Krk. Wiele zależy od umiejscowienia początku trasy w Polsce i upodobań kierowców. W przypadku dojazdu ze Śląska, lub przez Śląsk, trasa Gorzyczki-Olomuc-Brno-Breclav-Reintal-Grosskurt-Wiedeń-Graz-Maribor-Ljubljana-Postojna-Rijeka-Most/na/Krk-Punat-StaraBaska, wydaje się autorom strony optymalna. Podróż tą trasą ze Śląska  (autostrady stanowią ponad 80% trasy) łącznie z przerwą na posiłek, powinna trwać około 10-11h -oczywiście w zależności od natężenia ruchu, remontów, pogody itp. czas ten może się różnić. Ponieważ autostrada A5 z Wiednia w kierunku Mikulova jest ukończona niemal do samej graniczy czeskiej, więc ciekawa dotąd alternatywa do Wiednia przez Brno-Breclav-Reintal-Grosskurt przestała być konkurencyjna, ale w czasie szczytowych dni turystycznych można rozważyć tą opcję ze względu na zatory w Mikulovie i wygodną, niemal pustą drogę 47 przez Reintal i Grosskurt. W takim przypadku w Brnie musimy zjechać nie na Wiedeń, ale kilometr wcześniej na Bratysławę/Breclav.

   
   
  W STAREJ BAŠCE

Sam wjazd do Starej Baški jest sporą atrakcją ze względu na wrażenia i widoki jakie zapewnia droga prowadząca do miejscowości (film).
 


Stara Baška nie nastręcza szczególnych problemów nawigacyjnych ze względu na swoje rozmiary:) Również ze względu na swoje rozmiary Stara Baška nie jest łatwym miejscem do zaparkowania samochodu. Praktycznie wszyscy właściciele apartamentów zapewniają oczywiście swoim gościom miejsce parkingowe, a dla osób nie mających noclegów na miejscu są 4 możliwości: dla odwiedzających plażę Oprna dziki parking wzdłuż drogi widocznej na filmie powyżej (oprócz zaciągnięcia ręcznego warto pod koła podłożyć conieco i nie stawać bezpośrednio na linii strzału kamieni lecących z góry); dla osób odwiedzających centrum i plaże po drugiej stronie Starej Baški parking w marinie widoczny na filmie w dziale "Stara Baška" (ok. 30 miejsc) i parking powyżej mariny (odbicie w lewo 250 m. przed mariną). W 2010 roku wykonano drogę asfaltową do źródeł słodkiej wody i jest możliwy dogodny dojazd do zatoki "Zala" oraz zaparkowanie tam samochodu (więcej informacji w dziele Plaże i Stara Baska). Uwaga! od roku 2022 sklep nie działa już w lokalizacji oznaczonej na mapce, ale dalej, przy wjeździe do mariny.

 

 

JAK TRAFIĆ DO APARTAMENTÓW "MIROSLAVA"?

Będąc w Starej Bašce, 350m za kościołem (który jest przy drodze, ale można go przeoczyć, bo znajduje się lekko poniżej poziomu drogi) skręcamy ostro (120-130°) w prawo i w dół. Prywatny parking dla gości apartamentów Miroslava znajduje się ok. 20-30m dalej po prawej stronie. Jest to trzeci wjazd od zjazdu z głównej drogi (uwaga! pierwsze dwie bramki są bardzo blisko siebie). Parking ma murowane ogrodzenie z balustradą z rurek, jest to placyk na kilka samochodów z drzewem figowym. W miejscu gdzie na mapce droga się zwęża kończy się możliwość wjazdu samochodem. Po kilkunastu krokach od tego miejsca skręcamy miedzy domami "uliczką" szerokości metra w lewo, po kolejnych kilkunastu krokach w prawo i trafiamy na miejsce. Widok wejścia do apartamentu jest widoczny na zdjęciu.

   
 
©