Logo

 

 

 Stara Baška >> użyteczne informacje
 
 
 


 
STARA BAŠKA -3 ZDANIA O HISTORII

Pierwsze wzmianki o Starej Bašce pochodzą z XIVw. Pierwotnie znajdowały się tutaj głównie romańskie winnice, z czasem wraz z przybyciem Chorwatów miejscowość zmieniła swój charakter stając się przede wszystkim wioską pasterską a później również wioską rybacką. Pierwotna nazwa "Kraj" do dziś funkcjonuje w świadomości rdzennych mieszkańców.
 

 
 
RESTAURACJE I ZAOPATRZENIE

W sezonie w Starej Bašce funkcjonuje kilka restauracji, głównie w okolicy mariny. Ceny nie odbiegają od standardu na wybrzeżu. Niektórzy z nielicznych stałych mieszkańców Starej Baški posiadają małe kutry, a połowy wykonywane są głównie na własny użytek. W starej Bašce nie ma regularnej sprzedaży w postaci ribarnicy, ale przy odrobinie szczęścia i operatywności można zdobyć świeże ryby. Warto zapytać właścicieli apartamentów "Miroslava" o własne produkty (rakija, figi, oliwa... a czasem również owoce morza). Sklep spożywczy znajduje się naprzeciw kościoła. W sezonie sklep czynny jest w godzinach 8.00-12.00 i 16.00-20.00 i można się w nim zaopatrzyć we wszystkie artykuły "pierwszej potrzeby". Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny decydowanie warto na większe zakupy wybrać się do Krku (18 km), zjeżdżając drugim zjazdem do Krku, licząc od strony Punatu, wpadniemy wprost na dobrze zaopatrzony hipermarket "Konzum", a za nim "Lidl" i "Plodine". Sklepy znajdują się również w Punacie (9 km), ale ceny w stosunku do Krkowskich hipermarketów są wyższe a zaopatrzenie gorsze.

 
 
KOŚCIÓŁ (CRKVA)

Msze w obecnym kościele (wzmianka o starej crkve Sv. Jeronima poniżej); remontowanym i utrzymywanym przez mieszkańców; odbywają się w każdą niedzielę o godz. 9.00. Ksiądz dojeżdża z Punatu, a dla chcących odwiedzić Świątynię cenna informacja: klucze posiada pani Mirjana -właścicielka jedynej w Starej Bašce agencji turystycznej "Zala" (również naprzeciw crkvi).

 
 
STARA CRKVA SV. JERONIMA

Chętnych poszukiwania historycznych danych odsyłamy do literatury, warto natomiast wspomnieć, że wcześniej Stara Baška zlokalizowana była w okolicy ruin starej crkvi, a jednym z decydujących powodów "przeprowadzki" do obecnej zatoki jak podają mieszkańcy była zaraza oraz fakt, że kierunki i siła wiatrów w ówczesnej lokalizacji powodowały nawroty pomoru.

Aby dotrzeć do ruin, idąc w dół do mariny 200m przed mariną należy odbić w lewo, w kierunku parkingu i przy malowniczej zatoce "Zala", gdzie asfaltowa droga zakręca w lewo, pójść prosto i wspiąć się na następne wzgórze. Warto. Warto także wybrać się nieco dalej...:)

W 2010 roku przy okazji budowy wodociągu wykonano asfaltową drogę do zatoki "Zala" i dalej w górę do źródeł słodkiej wody. Podczas budowy nadmiar kamienia gromadzono nieopodal starej crkvi. Urok pozostał, "dziewiczość" krajobrazu ucierpiała.

 

 
 
MARINA / RYBY

Senna przystań w Starej Bašce (film) jest miejscem cumowania rybackich łodzi, nielicznych jachtów i łodzi motorowych. Niektórzy z nielicznych stałych mieszkańców Starej Baški posiadają małe kutry, a połowy wykonywane są głównie na własny użytek. W starej Bašce nie ma regularnej sprzedaży w postaci ribarnicy, ale przy odrobinie szczęścia i operatywności można zdobyć świeże owoce morza.

 

 
 
PRZYRODA

No comments.
 

 
 
 
©