Logo

 

 

 Stara Baška >> użyteczne informacje
 
 
 


 
STARA BAŠKA - KILKA ZDAŃ HISTORII

Pierwsze wzmianki o Starej Bašce pochodzą z XIVw, jednak ocenia się że ruiny starego kościoła (Crkva sv. Jeronima) pochodzą z XIIIw lub nawet być może ze wcześniejszego okresu ze względu na nietypową orientację w osi północ-południe. Kościół został wzniesiony w miejscu starożytnego kompleksu, a pierwotnie znajdowały się tutaj głównie romańskie winnice. Wraz z przybyciem Chorwatów miejsce zmieniło swój charakter stając się przede wszystkim wioską pasterską, a później również wioską rybacką. Stara Baška była w przeszłości w dużym stopniu odcięta od innych osad na wyspie, stąd występowały różnice kulturowe i językowe. Pierwotna nazwa miejscowiści "Kraj" do dziś funkcjonuje w świadomości rdzennych mieszkańców, których systematycznie ubywa na rzecz nowych właścicieli nieruchomości wykorzystujących lub wynajmujących je  sezonowo.
 

 
 
RESTAURACJE I ZAOPATRZENIE

W sezonie w Starej Bašce funkcjonuje kilka restauracji w okolicy mariny. Ceny nie odbiegają od standardu na wybrzeżu. Niektórzy z nielicznych stałych mieszkańców Starej Baški posiadają małe kutry, a połowy wykonywane są głównie na własny użytek. W starej Bašce nie ma regularnej sprzedaży w postaci ribarnicy, ale przy odrobinie szczęścia i operatywności można zdobyć świeże ryby. Warto zapytać właścicieli apartamentów "Miroslava" o własne produkty (rakija, figi, oliwa... a czasem również owoce morza). Najbliższa ribarnica znajduje się w Punacie (można wygooglać lokalizację) i działa w godz. 6.30-12.00 (ale im wcześniej tym lepiej). Sklep spożywczy znajduje się obecnie przy wjeździe do mariny i można się w nim zaopatrzyć we wszystkie artykuły "pierwszej potrzeby" (Uwaga! od roku 2022 sklep nie działa już w lokalizacji oznaczonej na mapce w zakładce "dojazd", ale właśnie przy wjeździe do mariny). Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny decydowanie warto na większe zakupy wybrać się do Krku (18 km), zjeżdżając drugim zjazdem do Krku, licząc od strony Punatu, wpadniemy wprost na dobrze zaopatrzony hipermarket "Konzum", a za nim "Lidl" i "Plodine". Sklepy znajdują się również w Punacie (9 km), ale ceny w stosunku do Krkowskich hipermarketów są wyższe a zaopatrzenie gorsze.

 
 
KOŚCIÓŁ (CRKVA)

900m przed mariną po prawej stronie jadąc w kierunku mariny znajduje się kościół (Crkva Svi Sveti). Kościół jest remontowany i utrzymywany przez mieszkańców; a w każdą niedzielę o godz. 9.00 odbywają się msze - ksiądz dojeżdża z Punatu (wzmianka o ruinach starej crkvi Sv. Jeronima poniżej). Dla zainteresowanych zwiedzaniem cenna informacja: klucze posiada pani Mirjana -prowadząca jakiś czas temu jedyną w Starej Bašce agencję turystyczną "Zala" (również naprzeciw crkvi).

 
 
STARA CRKVA SV. JERONIMA

Chętnych poszukiwania historycznych danych odsyłamy do literatury, warto natomiast wspomnieć, że wcześniej Stara Baška zlokalizowana była w okolicy ruin starej crkvi, a jednym z decydujących powodów "przeprowadzki" do obecnej zatoki jak podają mieszkańcy była zaraza oraz fakt, że kierunki i siła wiatrów w ówczesnej lokalizacji powodowały nawroty pomoru.

Aby dotrzeć do ruin, idąc w dół do mariny 200m przed mariną należy odbić w lewo, w kierunku parkingu i przy malowniczej zatoce "Zala", gdzie asfaltowa droga zakręca w lewo, pójść prosto i wspiąć się na następne wzgórze. Warto. Warto także wybrać się nieco dalej...:)

W 2010 roku przy okazji budowy wodociągu wykonano asfaltową drogę do zatoki "Zala" i dalej w górę do źródeł słodkiej wody. Podczas budowy nadmiar kamienia gromadzono nieopodal starej crkvi. Urok pozostał, "dziewiczość" krajobrazu ucierpiała.

 

 
 
MARINA / RYBY

Senna przystań w Starej Bašce (film) jest miejscem cumowania rybackich łodzi, nielicznych jachtów i łodzi motorowych. Niektórzy z nielicznych stałych mieszkańców Starej Baški posiadają małe kutry, a połowy wykonywane są głównie na własny użytek. W starej Bašce nie ma regularnej sprzedaży w postaci ribarnicy, ale przy odrobinie szczęścia i operatywności można zdobyć świeże owoce morza.

 

 
 
PRZYRODA

No comments.
 

 
 
 
©